Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

12. 9. 2006

John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v Bloemfonteinu, v Oranžském svobodném státě v Jihoafrické republice Arthurovi a Mabel Tolkienovým. Roku 1895 se s matkou a jeho mladším sourozencem odtěhoval do Velké Británie, jeho otec za nimi měl přijet po dokončení práce, kterou měl v Jihoafrické republice, ale do Anglie nikdy nedorazil, zemřel v Africe na revmatickou horečku roku 1896. Opuštěná rodina mladých Tolkienových pak žila ve vesnici poblíž Birminghamu. Tolkienova matka zemřela v roce 1904.

Se svým bratrem pak žil Tolkien u své tety. 22. 3. 1916 se oženil s Edith Brattovou. Tento rok ho také povolali do války do Francie. Stal se podporučíkem u Lancashirských střelců a přestože se jeho jednotka zúčastnila těžkých bojů na Sommě, vyvázl nezraněn. Po onemocnění takzvanou zákopovou horečkou (přenášely ji vši) koncem roku byl poslán domů a během zotavování začal psát Silmarillion. V roce 1917 se mladým Tolkienovým narodilo první dítě - John Francis Reuel. Roku 1918 byl J.R.R. Tolkien povýšen na poručíka a poslán do Straffordshiru. Po skončení války byl propuštěn z armády a s Edith a Johnem se přestěhovali do Oxfodu, kde J.R.R. Tolkien začal pracovat jako lexikograf (slovníkář) na první edici Oxfordského slovníku angličtiny. Chtěl se stát učitelem. Roku 1920 dostal místo lektora anglického jazyka na plný úvazek na univerziě v Leedsu a po narození druhého syna jménem Michael Hilary Reuel se přestěhovali do domu na Terase svatého Marka 11 v Leedsu. JRRT dostal také místo v jižní Africe, Edith mu ale zakázala odjet. Roku 1922 po odchodu George Gordona do Oxfordu se J.R.R. Tolkien stal místo něj profesorem a předsedou katedry anglistiky na univerzitě v Leedsu. Měli pak tedy více peněz, a tak se přestěhovali do většího a pohodlnějšího domu. Roku 1924 Edith porodila třetího syna - dali mu jméno Christopher Reuel. Roku 1925 J.R.R. Tolkien konečně získal uvolněné místo profesora anglosaštiny v Oxfordu. Znovu se tedy přestěhovali a tentokrát to bylo na víc jak 20 let - do Northmoorské ulice v Oxfordu. Následující rok se seznámil s C. S. Lewisem. Roku 1929 se Tolkienovým narodilo čtvrté dítě - dcera Priscilla.

Roku 1937 J.R.R. Tolkien dokončil Hobita, který vyšel následující rok, a po velkém ohlasu se dal do sepisování pokračování, ze kterého vzešla trilogie Pán prstenů. Při druhé světové válce J.R.R. Tolkien znovu pomáhal své milované Anglii - působil jako pozorovatel při náletech. Tedy procházel ulicemi Oxfordu a hlídal, aby lidé měli zatažené žaluzie, neboť světlo usnadňovalo ostřelovačům najít cíl. Oxfordu se nakonec bombardování vyhlo (kdo ví, zda třeba právě díky J.R.R. Tolkienovi?). Po válce se roku 1947 zabydleli v domku na Manor Road v Oxfordu, protože 2 roky pčedtím byl J.R.R. Tolkien jmenován profesorem anglického jazyka a literatury na Mertonově koleji se zvláštní odpovědností za výuku střední angličtiny od roku 1500. Místo si udržel až do odchodu na odpočinek roku 1959. Během těch let se znovu přestěhovali do Headingtonu nedaleko Oxfordu a místa, kde bydlel jejich přítel Jack Lewis. Při odchodu na odpočinek byl J.R.R. Tolkien požádán o přednesení veledikce (tradiční řeč odcházejícího profesora na rozloučenou) v posluchárně Mertonovy koleje. Místnost byla přecpaná stovkami lidí.

Pak Edith začala mít zdravotní potíže (artróza, špatné zažívání). Přesto roku 1966 velkolepě oslavili svou zlatou svatbu. K výročí jim sir Stanley Unwin poslal 50 zlatých růží. Roku 1968 se přestěhovali do domku na Lakeside Road 19 v Bournemouthu. Ten domek si předtím prohlédli jedinkrát - den před koupí. Jedné noci ze čtvrtka na pátek, v polovině listopadu, dostala Edith zánět žlučníku. Odvezli ji do nemocnice a zde v pondělí 29. listpadu 1971 zemřela. J.R.R. Tolkiena příští rok ubytovali v kolejním domě v Mertonově ulici v Oxfordu a byl mu přidělen skaut (pomocník/sluha) Charlie Carr a jeho žena Mavis. Hned vedle domu stál jeho oblíbený hotel Eastgate. Tentýž rok J.R.R. Tolkien přijal od královny Řád britského impéria. Nadále žil svým poklidným životem, avšak začalo ho trápit špatné trávení. Diagnostikovali mu žaludeční vřed . Hospitalizovali ho v nemocnici, kde stejně jako matka Mabel a manželka Edith podlehl svému onemocnění. Zemřel v neděli 2. září 1973 ráno na krvácející žaludeční vřed, došlo k zanícení. 6. září 1973 se za něj v Oxfordu, v kostele svatého Antonína z Padovy v Headingtonu, konala zádušní mše, jíž sloužil syn John. Jeho tělo uložili po boku Edith na katolickém hřbitově ve Wolvercote na kraji Oxfordu a na jejich společný náhrobek na přání J.R.R. Tolkiena vytesali tento nápis: Edith Mary Tolkienová, Lúthien, 1889-1971; John Ronald Reuel Tolkien, Beren, 1892-1973. A co ta jména znamenají? Lúthien je postava ze Silmarillionu - společně s Arwen Undómiel nejkrásnější žena jaká kdy kráčela Středozemí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

заправка картриджей цена

(Marinaigs, 28. 9. 2022 23:09)

Привет товарищи!
https://drive.google.com/file/d/1zAyNo7EsOmhmlRWSMBRtfxA4dC07_ffp/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию сервис оргтехники и продажу расходников для дома и офиса.Наша организация «КОПИМЕДИАГРУПП» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.В сервисном центре клиенты могут заправить картридж сертифицированным совместимым тонером. Мастера проводят перезаправку картриджей лазерных устройств и струйных со встроенной СНПЧ. В случае необходимости можно сделать перепрошивку или замену чипа, благодаря которым пользователи смогут перезаправлять новые чернила практически неограниченное количество раз.Заправка картриджей для принтера обязательно включает проверку состояния комплектующих, в числе которых фотобарабан, вал первичного заряда, ракель, магнитный вал и другие запчасти. При необходимости неисправные или изношенные детали заменяются на новые. На замену стандартным – специалисты могут установить перезаправляемые картриджи.В список предоставляемых услуг входит ремонт и восстановление техники:лазерных и струйных принтеров;МФУ;копировальных аппаратов;факсов;плоттеров.Высокая квалификация специалистов и наличие профильного инструмента позволяют проводить точную диагностику и устранять неисправности абсолютно любого характера.Для устройств Samsung и Xerox проводится перепрошивка. Установка нового программного обеспечения снимает блокировку на заправку оригинальных и установку совместимых картриджей.Как заказать заправку картриджей

gеt nоw # bіg bonus

(Petaropink, 28. 9. 2022 4:33)

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/yefbmnub

Политика

(RaymondDeelp, 24. 9. 2022 2:41)

Впервые с начала спецоперации в украинский порт пришло иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется выйти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша цель – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на бухаловке в Сочи президенты компостировали поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе растрындели о работе медицинского центра во время военного положения и передали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще крепче будет слышать, знать и понимать правду о том, что идет в нашей стране.

раскрутка сайта студия

(Darrengep, 22. 9. 2022 0:59)

https://www.hunt-dogs.ru/kak_optimizirovat_sajt/

Just a moment...

Создать сайт клининговой компании на бесплатном конструкторе Nethouse самостоятельно. Адаптивные шаблоны, бесплатный хостинг и регистрация доменных имен. Создайте сайт для своих целей в несколько кликов!

закаленное стекло минск

(Bogdanwvo, 21. 9. 2022 18:39)

Привет друзья!
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1dvAKJyEOOME6UOwkqlaXD570mM28fJWy/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию изделия из стекла для дома и офиса.Наша организация ООО «СТЕКЛОЭЛИТ» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.Офис сегодня – это не пыльная комната в панельном здании, а лицо компании, его визитная карточка. Во многом это определяет интерьер, но также огромное значение имеют дверные конструкции и стеклянные перегородки в офисе. Появившись в качестве перегородок достаточно давно, стеклянные стены использовались чаще всего просто в качестве разделителя помещения, и только недавно они вошли в список интерьерных изюминок. В своих конструкциях мы используем стекло от лучшего мирового производителя листового стекла AGC GLASS EUROPE.
Увидимся!

Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls.

(Albinafum, 20. 9. 2022 13:17)

Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls. Find me here https://bit.ly/3xjN1Qk
I can’t wait any longer. I'll get on my knees and suck you off! This offer comes once in a lifetime.

канат пеньковый

(Rocconak, 20. 9. 2022 0:23)

https://polotsk-portal.ru/truboprovodnye-flancy-po-nizkim-cenam.dhtm

Купить в Санкт-Петербурге

Стальная полоса 20х2 мм в Вашем городе. Минимальная цена за тонну 122318.00 руб., за метр 38.41 руб. Цены Основных поставщиков Региона. Цена за метр, расчёт массы Ежедневное обновление информации. Заявки и тендеры покупателей. Минимальные цены - Полоса 20х2

отвод в изоляции

(Michaelkeeli, 19. 9. 2022 17:52)

https://rcm62.com/ppu-truby-opisanie-preimushhestva-i-nedostatki/

Скорлупа ППУ от Уральского завода изоляции Гермес!

Работа по теме: Шпоргалки (8 семестр). Глава: Непроходные и полупроходные каналы.. ВУЗ: ТюмГАСУ.

broorijat Irrame Edigo

(Wajtekbroorijat, 19. 9. 2022 11:58)

stx21 Bups Irrame Edigo pokoje pracownicze niedaleko augustowa noclegi pracownicze augustow pokoje pracownicze nieopodal augustowa noclegi augustow pensjonaty apartamenty ziolowa augustow

машина под залог квартиры

(RobertFes, 19. 9. 2022 11:04)

https://www.tuvaonline.ru/zashhita-avtomobilja-zimoj.dhtml

Займ под залог ПТС авто в Москве

Чем опасна покупка автомобиля по генеральной доверенности? О нюансах оформления сделки купли-продажи б/у машины по гендоверенности рассказывает Автокод.

DataFast Proxies | IPv6 Proxy for XEvil | Solver reCAPTCHA

(FloydCluch, 15. 9. 2022 12:23)

<b>DataFast Proxies | IPv6 Proxy for XEvil | Solver reCAPTCHA</b>

<i><b>Definitive Solution in IPv6 Proxy! </b></i>
<i>Anonymous IPv6 Proxy, undetectable on L2 and L3 Layers of the OSI model,
100% no DNS leak, no Header leak.</i>

- Anonymous IPv6 proxy
- Undetectable IPv6 Proxy
- High Speed IPv6 Proxy
- Highest Quality IPv6 Proxy
- Virgin IPv6 proxy
- Dedicated IPv6 Proxy
- Rotating IPv6 Proxy

https://datafastproxies.com/

Мешки для мусора производство и поставка в разные страны

(ThurmanLam, 14. 9. 2022 20:46)

мусорные мешки
мешок мусорный 70 70
мешок для мусора 70х110

=https://otzyvy.kitabi.ru/kompaniya/mirpack-polietilenovaya-produkciya-v-armavire

Строители есть? Дайте совет по крове

(theballettheatre, 10. 9. 2022 19:44)

Мужики дате совет как лучше поерыть кровлю на пристройке.
Верней даже из чего её лучше сделать. Нюанс есть один - крвша должна быть плоская. Такая у меня уж пристройка сделана.
Сейчас смотрел про мембранные кровли https://theballettheatre.com - тут, вроде как смотрится хорошо и по надежности нормально, и по цене доступно.
Строил ли кто-то из вас с такими кровлями? Какие там подводныекамни, прошу прояснить для нуба.

You can win now brand new iPhone 14! Hurry up!

(WarnerCuttY, 10. 9. 2022 12:33)

You can win now a brand new iPhone 14! Hurry up!
You’ve been selected for a chance to win a brand new iPhone 14. Register here https://cutt.ly/RCvg52k before the timer ends to enter the draw.
The faster you register, the higher your chance to win!

Between us speaking, I would arrive differently.

(TommyGefly, 9. 9. 2022 13:53)

And you so tried?
https://thetranny.com/videos/59364/lady-boy-cum-compilation-two-100-biggest-spurting-ejaculations/
https://thetranny.com/videos/128412/asian-skank-ladyboy-prostitute-cocksucker-and-getting-fucked-in-the-ass-by-a-thai-client/

hydra

(JamesDgiren, 7. 9. 2022 12:45)

www.tolkien.estranky.cz - John Ronald Reuel Tolkien - Zivotopis
-
Admin - ":
Уважаемые пользователи! В связи с падением немецких серверов мы утратили часть данных, сейчас идут работы по восстановлению всех данных и кошельков. Если вам не у вас не получается залогиниться, не волнуйтесь ваши данные в скором времени восстановят. Если дальше желаете использовать платформу Hydra создайте временную учётную запись и удачных покупок. Приносим извинения за возникшие трудности. На данный момент официальным веб-сайтом является: https://xn--hydr2wb-dn4cki.com Вся новая информация будет появляться на сайте в личных сообщениях. Остерегайтесь мошенников не вводите данные на сторонних ресурсах. Для обхода блокировки используйте ссылку:https://xn--hdraruxzpnew4af-n35h.com . Нашакоманда регулярно создает новые рабочие зеркала hydra, чтобы наши посетители могли быстро,в любое время, в любом месте получить товар.

Заработок на спортивных трансляциях

(Robertnus, 5. 9. 2022 21:47)

https://goldengalaxy.ru/otkryt/kak-otkryt-magazin-nizhnego-belya-s-nulya АО "ФИН-ИНВЕСТИЦИИ", Москва: ИНН: 7702402063, ОГРН: 1167746530720 Вклады Топ 20 с самой высокой ставкой сегодня до 12% на 2022 год вложить деньги открыть онлайн депозит Выбор фотобанка для продаж фотографий в интернет для новичка в 2021. Перечень популярных фотобанков. Как продать фотографии. Лучшие фотобанки для заработка)~AEMacro(Cell(I,2,first)30 139,00)~AEMacro(Cell(I,2,last)33 171,00)~AEMacro(CellDelta(I,2,first,I,2,last) Начать торговлю можно даже с минимальной суммой в кармане.

DataFast Proxies | Anonymous IPv6 Proxy

(FloydCluch, 4. 9. 2022 15:29)

<b>DataFast Proxies | IPv6 proxies</b>

<i><b>Definitive Solution in IPv6 Proxy! </b></i>
<i>Anonymous IPv6 Proxy, undetectable on L2 and L3 Layers of the OSI model,
100% no DNS leak, no Header leak.</i>

- IPv6 Proxy Geographically Referenced (Geographically Located).
- Rotating or Static IPv6 Proxy (Configurable).
- Dedicated IPv6 Proxy (Virgin IP Proxy).
- 100% Private IPv6 Proxy
- IPv6 proxy with Private server.
- Anti-Ban Agent
- Unlimited Traffic
- Zero Log

https://datafastproxies.com/

gеt nоw #

(Peteropink, 3. 9. 2022 5:09)

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/mw5pys8j

Hi! I have a little problem :-(

(Barney, 26. 8. 2022 20:33)

I registered on the website last week and filled in my details. But since yesterday I can't log in to my profile. Help me fix everything. Here is a link to my page ►►► https://cutt.ly/XXKW1Va ✅. Thanks! Annabel


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31

následující »